
Jedno mleko. Dwa przeciwstawne szoki cenowe.
7 października 2026 roku odtłuszczone mleko w proszku z UE (Vesper Price Index, EXW) kosztowało 3500 EUR/mt. To o 66,7 % więcej niż rok wcześniej.
Tego samego dnia masło z UE z tego samego mleka kosztowało 3790 EUR/mt. To o 28,6 % mniej.
Twoje pozycje kosztowe nie poruszają się razem. Twój budżet zakładał, że pozostaną w miejscu.
Ten artykuł jest podręcznikiem do tego problemu. Znajdziesz w nim pięcioetapowy proces, tabelę zmienności dla 18 surowców typowo kupowanych przez producenta żywności, listę składników, które realnie da się zabezpieczyć, oraz model dojrzałości pokazujący, na jakim etapie jest dziś Twój zespół.
Każda liczba pochodzi z danych cenowych Vesper.
Czym jest zarządzanie ryzykiem cen surowców?
Zarządzanie ryzykiem cen surowców to proces, w którym producent żywności mierzy wpływ zmienności cen surowców na swoje koszty i marże, decyduje, jaką część tego ryzyka zatrzymuje, a resztę ogranicza umowami, pokryciem terminowym, zabezpieczeniami, zapasami lub zmianami receptury, wszystko w ramach polityki podpisanej wspólnie przez zakupy i finanse.
W praktyce „ryzyko cenowe” to trzy ryzyka ułożone jedno na drugim:
- Poziom: rynek rusza przeciwko Tobie.
- Moment: kupujesz w złej chwili albo cena dla Twojego klienta resetuje się później niż Twój koszt.
- Baza i kurs walutowy: benchmark, którym się zabezpieczasz lub do którego indeksujesz, oddala się od ceny, którą płacisz, albo surowiec wyceniany w USD zmienia się wraz z kursem.
Dobra strategia zakupowa surowców adresuje wszystkie trzy. Większość zespołów planuje tylko pod pierwsze.
Dlaczego zmienność cen surowców tak mocno uderza w producentów żywności
Rafineria kupuje ropę. Producent żywności kupuje nabiał, mąkę, cukier, kakao, oleje, jaja, opakowania i gaz, wszystko naraz.
I tu jest sedno: te rynki nie mają wspólnego cyklu.
Oto pełny obraz dla 18 surowców typowo kupowanych przez producenta żywności. Ceny podane są w EUR/mt, o ile nie zaznaczono inaczej. „Szczyt 3-letni” to najwyższy odczyt od października 2023 roku.
| Surowiec (benchmark Vesper) | Ostatnia cena | Min. 12 mies. | Maks. 12 mies. | R/r | Szczyt 3-letni |
|---|---|---|---|---|---|
| Masło z UE (VPI, EXW) | 3790 EUR (7 paź.) | 3650 EUR (cze. 2026) | 5310 EUR (paź. 2025) | -28,6 % | 8100 EUR (wrz. 2024) |
| OMP z UE, spożywcze (VPI, EXW) | 3500 EUR (7 paź.) | 1980 EUR (gru. 2025) | 3500 EUR (paź. 2026) | +66,7 % | 3500 EUR (paź. 2026) |
| WPC80 z UE, instant (VPI, EXW) | 21 000 EUR (7 paź.) | 12 300 EUR (paź. 2025) | 27 900 EUR (cze. 2026) | +70,7 % | 27 900 EUR (cze. 2026) |
| Gouda z UE (VPI, EXW) | 3480 EUR (7 paź.) | 2880 EUR (paź. 2025) | 3650 EUR (mar. 2026) | +14,1 % (obl.) | 4950 EUR (wrz. 2024) |
| Kakao, powiązane z ICE (EXW Europa) | 5077,02 EUR (13 paź.) | 2315,65 EUR (lut. 2026) | 5595,92 EUR (lip. 2026) | +6,34 % | 12 007,46 EUR (gru. 2024) |
| Masło kakaowe, Europa Zach. | 8012,25 EUR (13 paź.) | 4225,25 EUR (lut. 2026) | 10 685,75 EUR (lis. 2025) | -15,4 % | 42 540,75 EUR (gru. 2024) |
| Cukier biały, powiązany z ICE No.5 | 502,72 EUR (13 paź.) | 316,61 EUR (lut. 2026) | 502,72 EUR (paź. 2026) | +31,6 % | 712,98 EUR (lis. 2023) |
| Cukier biały, Niemcy (VPI, DAP) | 610 EUR (14 paź.) | 430 EUR (sty. 2026) | 615 EUR (wrz. 2026) | +9,9 % | 740 EUR (lut. 2024, początek serii) |
| Pszenica przemiałowa, powiązana z Euronext | 245,75 EUR (13 paź.) | 180 EUR (maj 2026) | 247,5 EUR (paź. 2026) | +30,0 % | 269 EUR (maj 2024) |
| Kawa arabika, powiązana z ICE | 5773,30 EUR (13 paź.) | 5233,88 EUR (wrz. 2026) | 8065,94 EUR (lis. 2025) | -21,0 % | 9300,22 EUR (lut. 2025) |
| Surowy olej palmowy, Malezja (VPI) | 981,47 EUR (14 paź.) | 825,15 EUR (gru. 2025) | 1029,16 EUR (kwi. 2026) | +8,6 % | 1158,07 EUR (gru. 2024) |
| Surowy olej słonecznikowy, Europa Zach. (VPI) | 1267,08 EUR (12 paź.) | 1134,54 EUR (gru. 2025) | 1392,46 EUR (cze. 2026) | +8,0 % | 1392,46 EUR (cze. 2026) |
| Rafinowany olej rzepakowy, Hamburg | 1344,25 EUR (14 paź.) | 1075,00 EUR (paź. 2025) | 1432,00 EUR (maj 2026) | +22,8 % | 1432,00 EUR (maj 2026) |
| Oliwa z oliwek extra virgin, Hiszpania (VPI) | 3400 EUR (14 paź.) | 3275 EUR (paź. 2026) | 4862,5 EUR (lis. 2025) | -25,8 % | 9475 EUR (sty. 2024) |
| Jaja klasy A z chowu klatkowego, Europa (VPI) | 1600 EUR (8 paź.) | 1325 EUR (lip. 2026) | 2820 EUR (paź. 2025) | -39,8 % | 2820 EUR (paź. 2025) |
| Ziemniaki przemysłowe, NL (frytki) | 270 EUR (12 paź.) | 37,5 EUR (kwi. 2026) | 280 EUR (sie. 2026) | +260,0 % | 675 EUR (lip. 2024) |
| Gaz w Europie, hub THE (EEX), EUR/MWh | 70,58 EUR (13 paź.) | 29,25 EUR (gru. 2025) | 70,58 EUR (wrz. 2026) | +115,3 % | 70,58 EUR (wrz. 2026) |
| Granulat rPET przezroczysty, Europa Zach. (miesięcznie) | 1530 EUR (wrz. 2026) | 1120 EUR (sty. 2026) | 1750 EUR (cze. 2026) | +27,5 % | 1750 EUR (cze. 2026) |
Źródło: Vesper, dane na 14 października 2026. Wiersze powiązane z ICE i Euronext to dzienne serie cen EXW Vesper dla tych rynków, a nie historia kontraktu terminowego najbliższej serii. Zmiana r/r dla goudy to nasze obliczenie (3480 EUR wobec 3050 EUR).
Rzucają się w oczy trzy rzeczy.
Po pierwsze, liczba rok do roku ukrywa większość przejazdu. Kakao jest w skali roku droższe tylko o 6,34 %. Ale cena powiązana z ICE poszła z 2315,65 EUR 27 lutego 2026 roku do 5595,92 EUR 9 lipca 2026 roku. Wzrosła ponad dwukrotnie w około cztery miesiące.
Po drugie, produkty pokrewne rozchodzą się. OMP i masło pochodzą z tego samego mleka, a mimo to jedno jest na trzyletnim maksimum, a drugie spadło o 28,6 %. Cena kakao rosła, podczas gdy ceny masła kakaowego spadły o 15,4 %.
Po trzecie, „małe” pozycje gryzą. Ziemniaki przemysłowe poszły z 37,5 EUR/mt w kwietniu do 270 EUR/mt w październiku. Gaz podrożał ponad dwukrotnie.
Dołóż do tego stronę detaliczną. Ceny dla klientów są często uzgadniane z miesięcznym wyprzedzeniem, więc ruchy kosztów uderzają najpierw w Twoją marżę, a w cennik dopiero dużo później.
Pięcioetapowy proces zarządzania ryzykiem cen surowców
Każdy etap kończy się jednym efektem, który możesz pokazać dyrektorowi finansowemu.
Etap 1: Zmapuj ekspozycję według wydatków i zmienności
Nie da się zarządzać każdym składnikiem z równym nakładem pracy. Uszereguj je więc według dwóch liczb:
- Udział w wydatkach: jaki procent Twojego kosztu (albo kosztu kluczowego produktu) stanowi dana pozycja.
- Zmienność: jak daleko jej cena potrafi się ruszyć w ciągu roku. Prosta miara to rozpiętość 12-miesięczna: maksimum z 12 miesięcy podzielone przez minimum z 12 miesięcy, minus jeden.
Duża pozycja, która prawie się nie rusza, jest mniej ryzykowna niż średnia pozycja, która podwaja cenę.
Pokażę to na przykładzie. Oto przykładowa struktura kosztu herbatnika maślanego, produktu, jaki sprzedaje producent pieczywa i wyrobów piekarskich. Udziały są poglądowe. Użyj rozbicia od własnego dostawcy.
Największy składnik pod względem wydatków, czyli masło, obniżył koszt. Pozycja energetyczna, stanowiąca ledwie 8 % kosztu, odpowiada za więcej niż cały wzrost.
Ekspozycja to wydatki pomnożone przez zmienność, a wynik często zaskakuje.
Anthony Britton zobaczył to samo, gdy budował funkcję ryzyka surowcowego w Migros:
Kiedy to wszystko zagregujesz, czasem możesz się zdziwić, gdzie naprawdę leżą ekspozycje. Część z nich da się jakoś ogarnąć operacyjnie, a części nie.
Gdy masz już liczby, podziel każdy surowiec na cztery koszyki:
| Koszyk | Przykład (rozpiętość 12-mies., nasze obl.) | Domyślna reakcja |
|---|---|---|
| 1. Duże wydatki, wysoka zmienność | Kakao dla producenta czekolady (141,7 %); WPC80 dla marki batonów proteinowych (126,8 %) | Pisemna polityka pokrycia, kupowanie warstwami, kontrakty terminowe tam, gdzie istnieją |
| 2. Duże wydatki, niższa zmienność | Olej słonecznikowy dla smażalni (22,7 %); olej palmowy (24,7 %) | Kontrakty indeksowane, kwartalne przeglądy cen |
| 3. Małe wydatki, wysoka zmienność | Jaja dla producenta herbatników (112,8 %); gaz dla dowolnego zakładu (141,3 %) | Umowy z dostawcami, klauzule o przeniesieniu kosztu, lista obserwacyjna |
| 4. Małe wydatki, niska zmienność | Karton opakowaniowy powlekany GC1 (0 % r/r, 1120 EUR/mt wrz. 2026) | Coroczny przetarg, brak aktywnego zarządzania |
Rozpiętość 12-miesięczna = maksimum 12 mies. ÷ minimum 12 mies. − 1, z tabeli zmienności powyżej. Karton opakowaniowy: Vesper, Partner Price, DAP Europa.
Koszyk 1 zabiera najwięcej Twojego czasu. Koszyk 4 prawie żadnego.
Etap 2: Ustal apetyt na ryzyko i podziel odpowiedzialność między zakupy a finanse
Ryzyko surowcowe ma skłonność do wypadania między dwa zespoły. Zakupy widzą rynek. Finanse widzą marżę. Nikt nie odpowiada za lukę, dopóki skok ceny nie uderzy w rachunek wyników.
Napraw to jednostronicową polityką ryzyka, która odpowiada na cztery pytania:
- Jakie odchylenie marży jesteśmy w stanie znieść? Ustalają to finanse.
- Ile pokrycia utrzymujemy i jak daleko w przód? Na przykład kroczącą drabinę: 100 % bieżącego kwartału, 75 % następnego, 50 % kolejnego i 25 % czwartego. Dokładnie takiej warstwy używa nasz test historyczny poniżej.
- Kto o czym decyduje? Kupcy działają wewnątrz pasm pokrycia. Wyjście poza nie wymaga imiennie wskazanego akceptanta.
- Kiedy robimy przegląd? Co miesiąc, z udziałem zakupów, finansów i sprzedaży. Sprzedaż musi być obecna, bo przeniesienie kosztu na klienta to jedno z Twoich narzędzi.
| Decyzja | Właściciel | Akceptuje |
|---|---|---|
| Ocena rynku i moment zakupu | Zakupy | Dyrektor ds. zakupów |
| Stawka budżetowa na składnik | Finanse, z udziałem zakupów | Dyrektor finansowy |
| Pasma pokrycia i limity akceptacji | Finanse | Dyrektor finansowy i dyrektor ds. zakupów |
| Transakcje na kontraktach terminowych i opcjach | Finanse lub skarb | Dyrektor finansowy |
| Zmiany cen dla klientów | Sprzedaż | Dyrektor handlowy |
| Miesięczny raport odchyleń | Finanse | Wspólnie |
Zakupy odpowiadają za decyzje na rynku; finanse za limity i kartę wyników.
Polityka nie istnieje po to, żebyś miał rację. Istnieje po to, żeby firma wiedziała, co się dzieje, kiedy racji nie masz. Szefowa ryzyka cenowego w Nestlé ujmuje to tak:
Potrzebujesz ram, w których przetestujesz swoje założenia i zbudujesz plany awaryjne. Nie chodzi o to, żeby mieć rację w 100 %. Chodzi o przygotowanie firmy na reakcję, gdy rynki się zmienią.
Etap 3: Ustal stawki budżetowe, których da się obronić
Stawka budżetowa to cena za tonę, którą wstawiasz do planu na przyszły rok. Pomyl się, a każdy miesiąc roku będzie wyglądał na porażkę zakupową.
Większość zespołów sięga po jedno z trzech źródeł: dzisiejszą cenę spot, krzywą terminową albo prognozę. Potrafią się mocno różnić.
| Surowiec | Spot (data) | Średnia kontraktów term. 2027 (obl.) | Średnia prognozy Vesper (obl.) | Kontrakty term. wobec prognozy |
|---|---|---|---|---|
| Masło z UE (EEX / VPI) | 3790 EUR (7 paź.) | 4366 EUR (+15,2 %) | 4556 EUR (+20,2 %) | kontrakty term. 4,2 % poniżej |
| OMP z UE (EEX / VPI) | 3500 EUR (7 paź.) | 3471 EUR (-0,8 %) | 3036 EUR (-13,3 %) | kontrakty term. 14,3 % powyżej |
| Kakao, ICE London (EUR) | 5077 EUR (13 paź.) | 5277 EUR (+3,9 %) | 4739 EUR (-6,7 %) | kontrakty term. 11,4 % powyżej |
| Cukier biały No.5 | 502,72 EUR (13 paź.) | 509 EUR (+1,2 %) | 514 EUR (+2,2 %) | kontrakty term. 1,0 % poniżej |
| Pszenica przemiałowa, Euronext | 245,75 EUR (13 paź.) | 241 EUR (-1,8 %) | 231 EUR (-6,1 %) | kontrakty term. 4,5 % powyżej |
Źródło: Vesper, dane na 14 października 2026. Średnie to nasze obliczenie po tych miesiącach 2027 roku, dla których istnieje zarówno kontrakt terminowy, jak i punkt prognozy Vesper (masło i OMP: marzec, czerwiec, wrzesień, październik; kakao: marzec, maj, lipiec, wrzesień; cukier: marzec, maj, sierpień, październik; pszenica: marzec, wrzesień). Na 14 października 2026 roku większość prognoz Vesper sięgała października 2027 roku; pszenica kończyła się we wrześniu 2027 roku, a horyzont przesuwa się do przodu.
Spójrz na OMP. Zbuduj budżet na krzywej terminowej, a planujesz 3471 EUR/mt. Zbuduj go na prognozie Vesper, a planujesz 3036 EUR/mt. To 14,3 % różnicy na jednym składniku.
Żadna z tych liczb nie jest „poprawna”. Cena terminowa to cena, którą możesz zablokować dzisiaj. Prognoza to pogląd na to, dokąd zmierza rynek, a prognoza nie jest obietnicą.
Rozwiązaniem jest wybrać jedną metodę, zapisać uzasadnienie i pokazać przedział. Nasz przewodnik po ustalaniu stawek budżetowych na surowce na 2027 rok przechodzi przez ten wybór składnik po składniku.
General Mills prowadzi swoje ryzyko surowcowe w oparciu o tę samą myśl:
Zarządzamy ryzykiem, pozostając gotowi na cały wachlarz scenariuszy i wiedząc, jak zareagować, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego.
Etap 4: Dobierz właściwe narzędzie do każdego składnika
Nie ma jednego najlepszego zabezpieczenia. Dopasuj narzędzie do koszyka.
| Narzędzie | Jak działa | Najlepsze do | Kompromis | Pogłębienie |
|---|---|---|---|---|
| Stała cena u dostawcy | Jedna cena na dany okres | Małe, stabilne pozycje | Premia za ryzyko; omijają Cię spadki | Reakcja na podwyżkę cen od dostawcy |
| Pokrycie terminowe i warstwy | Kupowanie przyszłego wolumenu w transzach | Duże, zmienne pozycje | Wygładza koszt, nie pobija rynku | Zakupy terminowe i warstwowe pokrycie |
| Cena indeksowana | Cena podąża za benchmarkiem plus stała opłata | Nabiał, oleje, jaja | Brak pewności cenowej | Klauzule waloryzacyjne oparte na indeksie |
| Kontrakty terminowe i opcje | Kontrakty giełdowe kompensują ruchy ceny fizycznej | Kakao, cukier, pszenica, masło, OMP, olej palmowy | Wezwania do uzupełnienia depozytu, ryzyko bazy | Zobacz tabelę zabezpieczeń poniżej |
| Zapas | Kupno z wyprzedzeniem i magazynowanie | Cukier, proszki | Gotówka, miejsce, termin przydatności | |
| Zmiana receptury lub substytucja | Zmiana receptury, klasy lub pochodzenia | Jeden surowiec drożeje względem zamiennika | Czas działu R&D, zmiany etykiet | |
| Przeniesienie kosztu | Przełożenie zmian kosztu na ceny dla klientów | Umowy z klauzulą przeglądu | Opóźnienie; sieci handlowe się stawiają |
Warstwowe pokrycie zmniejsza budżetowe niespodzianki. Nie obniża kosztu. Przeprowadziliśmy test historyczny na cenach Vesper z początku kwartału, od stycznia 2023 do października 2026 roku. Wolumen każdego kwartału kupowano w czterech równych transzach: jednej na początku tego kwartału i po jednej na początku każdego z trzech kwartałów poprzedzających. Stawką budżetową na dany rok była październikowa cena roku poprzedniego.
Wynik? Warstwy zmniejszyły mniej więcej o połowę średnie odchylenie od budżetu dla masła i cukru, a dla kakao o mniej więcej jedną trzecią.
Nie sprawiły natomiast, że zakupy stały się tańsze. W ciągu trzech lat masło kupowane warstwami kosztowało o 1,7 % więcej niż spot, a cukier o 5,3 % więcej. Kakao wyszło o 2,1 % taniej. Test zakłada zakup po cenie z dnia transakcji, bez kosztów magazynowania i finansowania.
Klauzule indeksowe tną w obie strony. W poglądowej mieszance mleczarskiej wycenianej na stałe 4000 EUR/mt klauzula indeksowana w 40 % do OMP i w 25 % do masła, z 35 % stałymi (baza I kwartał 2025), dała średnio 3723 EUR/mt przez osiem kwartałów, czyli 6,9 % poniżej ceny stałej. Potem OMP podskoczyło. W IV kwartale 2026 roku cena indeksowana sięgnęła 4152 EUR/mt, powyżej stałych 4000 EUR.
Taka jest umowa z indeksem: dostajesz rynek, w obie strony.
Etap 5: Monitoruj, aktualizuj prognozę i rozbijaj odchylenie
Program ryzyka bez karty wyników dryfuje. Co miesiąc porównuj koszt rzeczywisty z budżetem i rozbijaj różnicę na cztery części.
Powiedzmy, że ustawiasz budżet na masło na 2026 rok według ceny z początku kwartału z 1 października 2025 roku, czyli 5400 EUR/mt. Na początku III kwartału 2026 roku rynek stał na 3930 EUR/mt. To korzystne odchylenie cenowe 1470 EUR na tonie.
Tę oszczędność wygenerował rynek. Nie Twoi kupcy.
Jeśli nie rozbijesz odchylenia, nagradzasz szczęście i karzesz zły moment, na który nie było wpływu. Lepszym testem umiejętności zakupowych jest porównanie zapłaconej ceny z indeksem rynkowym dla tych samych tygodni. Do tego właśnie służy zastosowanie Vesper do oceny wyników zakupowych.
Ustal rytm:
- Co tydzień: obserwuj ceny surowców z koszyka 1.
- Co miesiąc: aktualizuj prognozę reszty roku, korzystając z posiadanego pokrycia oraz najświeższych cen terminowych lub prognozy. Przeprowadź rozbicie odchylenia.
- Co kwartał: przejrzyj samą politykę. Czy pasma pokrycia są nadal właściwe? Czy jakiś składnik z koszyka 3 przeszedł do koszyka 1?
Które składniki da się zabezpieczyć kontraktami terminowymi?
To luka, którą większość poradników pomija. Wiele surowców spożywczych w ogóle nie ma kontraktu giełdowego.
Oto, co pokazuje pokrycie kontraktami terminowymi w Vesper na 14 października 2026 roku:
| Składnik | Kontrakty terminowe na giełdzie? | Gdzie | Co robić, gdy ich nie ma |
|---|---|---|---|
| Masło | Tak | EEX, SGX-NZX; CME dla masła z USA | |
| OMP | Tak | EEX, SGX-NZX | |
| Pełne mleko w proszku | Tak, tylko SGX-NZX | SGX-NZX | |
| Serwatka | Tylko serwatka słodka w proszku, paszowa | EEX | Klauzula indeksowa na benchmarku serwatki |
| WPC80 | Nie | Klauzula indeksowa na benchmarku WPC80 plus warstwowe pokrycie u dostawcy | |
| Ser | Tylko ser z USA | CME | Kupujący w UE: klauzula indeksowa na unijnym benchmarku sera |
| Mleko surowe | Tak | EEX, SGX; CME Class III | |
| Ziarno kakaowe | Tak | ICE London, ICE US | |
| Masło kakaowe | Nie | Zabezpiecz nogę ziarnową na ICE, uzgodnij przelicznik na masło z dostawcą | |
| Cukier biały | Tak | ICE London (No.5) | |
| Cukier surowy | Tak | ICE US (No.11) | |
| Pszenica przemiałowa | Tak | Euronext | Piekarnie: zabezpiecz pszenicę, ustal marżę przemiałową z młynem |
| Kawa | Tak | ICE US (arabika), ICE London (robusta) | |
| Olej palmowy | Tak | Bursa Malaysia | |
| Olej słonecznikowy | Nie | Klauzula indeksowa na benchmarku oleju słonecznikowego, pokrycie terminowe | |
| Oliwa z oliwek | Nie | Pokrycie terminowe u rozlewców, klauzula indeksowa | |
| Jaja | Brak kontraktów w UE (tylko chiński DCE) | Umowa indeksowana z pakowalnią, pokrycie terminowe |
Źródło: pokrycie kontraktami terminowymi w Vesper, zrzut krzywej z 14 października 2026.
Wniosek: jeśli kupujesz białka mleczne, olej słonecznikowy lub oliwę, jaja albo masło kakaowe, Twoimi głównymi narzędziami zarządzania ryzykiem cenowym są narzędzia umowne.
W unijnym nabiale szykuje się jedna zmiana: 19 października 2026 roku Euronext wprowadził do obrotu kontrakty terminowe na masło i OMP, rozliczane na VPI-B, zgodnym z BMR indeksie opartym na Vesper Price Index. Przeczytaj więcej o kontraktach Euronext, które będą rozliczane na VPI.
Ryzyko bazy: luka, której Twoje zabezpieczenie nie pokrywa
Kontrakt terminowy chroni Cię tylko o tyle, o ile jego cena porusza się razem z ceną, którą faktycznie płacisz. Różnica między nimi to baza.
Weźmy unijne OMP. Benchmark fizyczny, Vesper Price Index, wynosił 3500 EUR/mt 7 października 2026 roku. Kontrakt terminowy na OMP na EEX na październik 2026 roku stał na 3525 EUR/mt na krzywej odczytanej 14 października. Daty się różnią, więc potraktuj to jako ilustrację idei.
Ta luka 25 EUR/mt to 0,7 % (nasze obliczenie). Mała, bo chodzi o ten sam produkt w tym samym regionie.
Baza robi się dużo szersza, gdy zabezpieczasz się produktem zastępczym. Zabezpiecz masło kakaowe kontraktami na ziarno kakaowe albo niemiecką umowę cukrową kontraktem ICE London No.5, a bierzesz na siebie ryzyko, że obie ceny się rozejdą.
Zanim się zabezpieczysz, sprawdź, czy benchmark terminowy podąża za ceną z Twojej faktury. Jeśli nie, umowa indeksowana na właściwym benchmarku fizycznym może chronić Cię lepiej niż pozycja terminowa na niewłaściwym.
Model dojrzałości zarządzania ryzykiem surowcowym w branży spożywczej
Gdzie dziś stoi Twój zespół?
| Poziom | Jak wyglądają zakupy | Stawka budżetowa | Używane narzędzia | Rytm przeglądu |
|---|---|---|---|---|
| 1. Reaktywny | Zakup w razie potrzeby, po cenie spot lub z oferty dostawcy | Zeszłoroczna cena plus zgadywanie | Spot, stała cena u dostawcy | Gdy skok uderzy w rachunek wyników |
| 2. Planowany | Cele pokrycia dla kilku najważniejszych surowców | Październikowa cena spot | Ceny stałe, trochę pokrycia terminowego | Kwartalnie |
| 3. Zarządzany | Pisemna polityka podpisana przez zakupy i finanse; koszyki ekspozycji | Jedna udokumentowana metoda, z przedziałem | Warstwowe pokrycie, klauzule indeksowe, kontrakty terminowe tam, gdzie są płynne | Comiesięczne spotkanie o ryzyku z rozbiciem odchylenia |
| 4. Oparty na danych | Ekspozycja śledzona dla każdej pozycji, w podziale na produkty | Przedział scenariuszy z kontraktów terminowych i prognoz | Pełen zestaw narzędzi, w tym opcje i klauzule o przeniesieniu kosztu | Cotygodniowe monitorowanie cen, comiesięczna aktualizacja prognozy |
Skok, który zwraca się najbardziej, to przejście z poziomu 1 na poziom 3. Nie wymaga biura maklerskiego. Wymaga polityki, metody budżetowej i comiesięcznego spotkania.
Poziom 4 to miejsce, w którym liczą się dane: dzienne ceny, krzywe terminowe i prognozy dla każdego surowca, w jednym miejscu.
Co wielcy kupujący w branży spożywczej robią inaczej
Ich nawyki skalują się w dół, do średniej wielkości zespołu.
- General Mills planuje pod cały wachlarz scenariuszy zamiast obstawiać jedną prognozę i aż nadto komunikuje swoje założenia firmie.
- Fonterra sprzedaje coraz większą część nabiału na umowach indeksowanych do przejrzystego benchmarku, żeby żadna ze stron nie musiała renegocjować przy każdym ruchu. Zobacz spojrzenie Fonterry na ceny indeksowane.
- Migros zaczął budowę zespołu surowcowego od zmapowania ekspozycji, a potem skupił się na tych nielicznych, które były dość duże, by warto było działać.
- Nestlé zabezpiecza się kontraktami terminowymi i opcjami oraz modeluje ryzyko cenowe symulacjami Monte Carlo na bazie własnej analityki rynkowej.
Typowe błędy, których warto uniknąć
1. Traktowanie krzywej terminowej jak prognozy. Dla OMP na 2027 rok kontrakty terminowe stoją 14,3 % powyżej prognozy Vesper. Cena terminowa to cena, którą możesz dziś zawrzeć. Niewiele mówi o tym, dokąd rynek prawdopodobnie pójdzie.
2. Ocenianie strategii po jednym szczęśliwym roku. W naszym teście historycznym zablokowanie całorocznego kakao w październiku 2023 roku wyglądało genialnie, bo złapało cenę przed skokiem z 2024 roku. To samo zrobione na cukrze zablokowało cenę blisko szczytu z 2023 roku. Oba wyniki były kwestią szczęścia.
3. Ignorowanie energii i opakowań. W przykładzie z herbatnikiem gaz przy 8 % kosztu odpowiadał za więcej niż cały wzrost. Gaz, karton opakowaniowy i rPET należą do mapy ekspozycji.
4. Gromadzenie zapasów produktów nietrwałych. Kupowanie dodatkowych jaj czy świeżego nabiału przed wzrostem zamienia ryzyko cenowe na ryzyko zepsucia. Zamiast tego używaj umów terminowych.
5. Pozostawienie ryzyka jednemu zespołowi. Jeśli odpowiadają za nie same zakupy, finanse nie staną za polityką pokrycia, gdy ta zacznie tracić na papierze. Jeśli odpowiadają za nie same finanse, nikt nie usłyszy, co mówią dostawcy.
Następne kroki
Zacznij od etapu 1. Wyciągnij zeszłoroczne wydatki w podziale na składniki i dopisz do każdego rozpiętość 12-miesięczną. Już samo to pokaże Ci, gdzie się skupić.
Potem zdecyduj o metodzie budżetowej i spisz jednostronicową politykę.
Gdy będziesz gotowy wybierać instrumenty, przeczytaj nasz przewodnik po tym, które narzędzie zabezpieczające pasuje do którego składnika.
Aby zobaczyć dzienne ceny, krzywe terminowe i prognozy cen Vesper dla każdego surowca na Twojej mapie ekspozycji, umów się na demo.
Często zadawane pytania
Czym jest ryzyko cen surowców?
Ryzyko cen surowców to prawdopodobieństwo, że rynkowa cena surowca zmieni się na Twoją niekorzyść między momentem zaplanowania kosztu a momentem jego zapłaty. Dla producenta żywności dotyczy to składników, opakowań i energii. Objawia się jako luka między budżetem a kosztem rzeczywistym oraz jako marża tracona wtedy, gdy nie udaje się wystarczająco szybko przenieść wzrostu na klienta.
Jak firmy spożywcze zarządzają ryzykiem cen surowców?
Większość stosuje tę samą sekwencję. Mapuje, które składniki niosą największe wydatki i zmienność, ustala, ile ryzyka firma jest w stanie udźwignąć, wyznacza stawki budżetowe, a potem dobiera narzędzie do każdego składnika: ceny stałe, warstwowe pokrycie terminowe, kontrakty indeksowane, kontrakty terminowe lub opcje, zapasy, zmiany receptury albo przeniesienie kosztu na klientów. Na koniec zestawia koszt rzeczywisty z budżetem i rozbija różnicę na cenę, wolumen, kurs walutowy i miks.
Kto powinien odpowiadać za ryzyko surowcowe: zakupy czy finanse?
Oba działy, z jasnym podziałem. Zakupy odpowiadają za ocenę rynku i za samo kupowanie, bo rozmawiają z dostawcami codziennie. Finanse odpowiadają za stawkę budżetową, limity ryzyka i raportowanie, bo to one mają cel marżowy. Krótka pisemna polityka podpisana przez obie strony plus comiesięczne spotkanie z udziałem sprzedaży sprawiają, że ryzyko nie wpada w lukę między zespołami.
Czy można zabezpieczyć składniki, które nie mają rynku terminowego?
Tak, przez kontrakt fizyczny zamiast giełdy. Cena indeksowana wiąże cenę z publikowanym benchmarkiem, warstwowe pokrycie terminowe kupuje wolumen w transzach rozłożonych w czasie, a umowy o stałej cenie przenoszą ryzyko na dostawcę za odpowiednią premię. Tam, gdzie rynek powiązany ma kontrakty terminowe, na przykład ziarno kakaowe dla masła kakaowego, można zabezpieczyć rynek powiązany i przyjąć ryzyko bazy.
Czym jest ryzyko bazy?
Ryzyko bazy to prawdopodobieństwo, że cena, którą się zabezpieczasz, zachowa się inaczej niż cena, którą faktycznie płacisz. Kontrakt terminowy śledzi jeden benchmark giełdowy, a dostawca fakturuje cenę fizyczną konkretnego produktu, miejsca i terminu. Jeśli ta luka zmieni się w trakcie zabezpieczenia, część ochrony znika. Ryzyko bazy jest zwykle niewielkie dla tego samego produktu w tym samym regionie i duże dla produktu zastępczego.


